Jak vybrat dětskou cyklo sedačku na kolo

Několik tipů jak správně vybrat cyklosedačku.

Cyklistika u nás v posledních letech zažívá obrovský rozmach. Jízdní kolo začínáme využívat čím dál tím více nejen jako dopravní prostředek do zaměstnání, do školy, za kulturou a podobně, ale i jako prostředek pro volný čas, relaxaci a odpočinek. Kolo si sebou bereme na dovolenou, neustále roste popularita putovních dovolených na kole, cyklistika je prostě fenoménem posledních let. Ovšem co dělat, máme-li doma malé dítě, které ještě nemůže šlapat na kole samo? Ruku v ruce s popularitou cyklistiky roste popularita cyklosedaček. Na trhu se vyskytuje velké množství dětských cyklo sedaček, jak ovšem vybrat tu nejlepší? Následující řádky by vám měly pomoci s výběrem té nejvhodnější.

Bezpečnost dítěte

Vždy si uvědomte, že na prvním místě je bezpečnost a pohodlí pro vaše dítě. Cyklosedačka by měla splňovat evropský bezpečnostní atest značený EN14344, pokud toto označení nemá, riskujete zdraví vašeho dítěte. Všechny dětské cyklo sedačky u nás tento atest mají.

Své dítě v sedačce vždy vozte v cyklistické helmě, riziko úrazu hlavy při vaší případné nehodě je mnohem menší než při jízdě bez helmy. Doktoři doporučují cyklosedačku používat až od věku 18 měsíců, Před dovršením tohoto věku děti obvykle nemají patřičně vyvinutou páteř a nedokáží udržet hlavičku zpříma, a tudíž nedokáží bezpečně absorvovat veškeré otřesy způsobené jízdou a nerovnostmi povrchu.

Rozdělení sedaček podle umístění

Cyklosedačky dělíme na dva typy: Přední, kdy máte dítě před sebou a zadní, kdy dítě vezete za sebou za sedátkem.

Přední sedačky

Přední typ určen pro menší děti, sedačky mají i nižší nosnost, většinou do 15kg a doporučujeme jej spíše pro kratší cesty, sedačka není tak pohodlná jako zadní typ, který má mnohem delší a lépe polstrované zádové opěrátko. Výhodou je naopak, že svou ratolest máte neustále před sebou a tak pod kontrolou, a jeho výhled dopředu je ničím neomezen. Přední sedačka se uchycuje buď na zadní rámovou trubku, mezi nohama tedy máte pro někoho nepohodlné dráty od držáku nebo na přední rámovou trubku či představec.

Zadní sedačky

Zadní sedačky jsou určeny pro větší nebo samostatnější děti, mají větší nosnost, až 22kg, vyšší zádové opěrátko a lepší polstrování. Vyšší modely zadních sedaček mívají polohovatelné opěrátko a pětibodový pás, oproti nižším modelům, které mají opěrátko napevno a pouze tříbodový pás. Výhodou zadních sedaček je, že máte dítě schované vzadu, není tak vystavěno čelním nárazům větru, prachu nebo hmyzu, naopak nevýhodou je, že máte dítě za sebou, nevidíte na něj a samo dítě má omezený výhled dopředu.

Zadní typ cyklosedaček dělíme na dva typy: Takzvané samonosné, které mají uchycení přímo na zadní rámovou trubku a na cyklosedačky na nosič. Obrovskou výhodou samonosné sedačky je její jednoduchý systém uchycení, kdy na zadní rámovou trubku upevníte pomocí imbusů držák, do kterého pak lehce vsunete dráty od cyklosedačky. V prostoru mezi trubkou a držákem je dostatečný prostor na lanka i bowdeny. Pokud se rozhodnete vyjet bez cyklodsedačky, držák ničemu nevadí, v ničem vás neomezuje.

Zadní cyklosedačka na nosič se upevňuje přímo na nosič. Většina nosičů je univerzální, neměl by být problém připevnit pomocí upínacího zařízení, ale vždy je lepší zkonzultovat s prodejcem a to včetně nosnosti nosiče. Výhodou těchto cyklosedaček je, že kromě nich můžete na nosič klasicky upevnit cyklobrašny, cyklosedačka v tomto směru v ničem neomezuje.

K značkovým cyklosedačkám by neměl být problém dokoupit různé příslušenství jako například průhledný ochranný štít na řídítka, náhradní držák cyklosedačky pro další jízdní kolo, barevně vytúněné stupačky, náhradní bezpečnostní pás nebo kolečko a podobně.

U nás na Cyklomania.cz prodáváme cyklosedačky Polisport již hodně sezón. Pečlivě jsme vybírali a testovaly dětské sedačky od různých výrobců, ale právě ty od Polisportu nám přijdou nejlepší v poměru cena / výkon. Mají poměrně nízkou váhu, jsou dostatečně pevné, bezpečné, pohodlné pro dítě a dobře jdou připevnit na různé typy jízdních kol. Prostě mají vše co u dětské sedačky považujeme za důležité.

V nabídce jsou všechny typy dětských sedaček. Přední i zadní tak i stále více oblíbené polohovací sedačky poskytující dětem nejvíce pohodlí a Vám nejvíce klidu na ježdění.

expand_less