Jak vybrat cyklocomputer

  • access_time 13.02. 2014

Pár rad jak vybrat cyklocomputer.

Skoro každého cyklistu, i rekreačního, určitě minimálně zajímá, kolik kilometrů najede, ať už je to za den, za týden, za měsíc nebo za rok. Jak se ale zorientovat v nabídce cyklocomputerů? Nabízíme Vám několik typů jak si správně vybrat cyclocomputer.

 

Určitě je dobré ujasnit si, co a jaké funkce od cyklocomputeru chceme očekávat. Rekreační cyklista, hobby biker a cyklista závodník mají na cyklocomputer určitě každý jiné speciální požadavky, jednak na cenu, ale hlavně na počet funkcí.

 

Obecně by se daly cyklocomputery rozdělit do tří skupin: základní modely, střední třída, vyšší top třída.

 

Základní modely nabízí základní funkce jako je aktuální rychlost, najeté denní kilometry, celkové najeté kilometry, doba jízdy, celková doba jízdy, hodiny, a podobně.

 

Střední třída nabízí to stejné co základní třída, ale už mívá i další jiné vychytávky jako je průměrná rychlost, maximální rychlost, stopky, použitelnost pro kolo 1 a 2, nastavitelný kontrast displeje, teploměr a podobně.

 

Vyšší top třída umí vše co obě nižší třídy, k tomu navíc nabízí různé funkce výškoměru, měření frekvence šlapání, měření srdečního tepu, přenos dat do počítače a podobně.

 

Další důležité dělení cyklocomputerů je na drátové a bezdrátové. Všichni značkoví výrobci cyklocomputerů nabízejí svoje modely v drátovém i bezdrátovém provedení.

 

Velkou výhodu bezdrátových cyklocomputerů je snažší instalace na kolo, není třeba rozvádět po kole kabeláž od snímače k držáku na řidítka, což na kole působí určitě estetičtěji, navíc nehrozí případné přetrhnutí kabeláže v terénu. Vyšší top modely se až na nějaké vyjímky vyrábějí pouze v bezdrátových verzích. Bezdrátové modely mají oproti drátovým modelům vyšší cenu. Dále je třeba počítat s větším počtem upotřebených baterií, jednak v samotném cyklocomputeru, ale i v snímači na vidlici, případně i ve snímači frekvence. U drátových cyklocomputerů je jediná baterie přímo v přístroji. U bezdrátových cyklocomputerů může někdy dojít k rušení signálu v magnetickém prostředí, což se týká hlavně extrémně silných halogen světel.

 

Velmi důležitou roli hraje výběr cyklocomputeru dle značky. Doporučujeme osvědčené a spelializované celosvětoví výrobce cyklocomputerů jako jsou Sigma, VDO, Blackburn, CicloSport, Cateye, Polar a podobně. Ke všem těmto značkovým cyklocomputerům by neměl být problém dokoupit nejrůznější příslušenství a náhradní díly jako jsou sady na druhé kolo, měřiče kadence, hrudní pás k měření tepu, magnety a podobně. Také případný servis či reklamace u těchto značek je bezproplémový.

 

Nedoporučujeme nakupovat cyklocomputery v supermarketech i když nabízejí spousty funkcí za málo peněz, kvalita je zoufalá, většinou trpí konstrukčními vadami, poruchovým softwarem, špatnými upínacími mechanismy na řidítka, vadnými displeji a podobně.

expand_less